Ежедневный радиожурнал со звуком. Иногда с юмором. Всегда с картинками

Доставка квітів Чернігів

25.09.2022

SAT посиделки. Резюме

      Як зазвичай протікає робота через супутники? Я не фанат, тому вставати серед ночі до трансівера я не хочу. Найуспішніше - вихідні. Тому що народу набагато більше, ніж у будні. Тоді вранці суботи після філіжанки міцної кави я сідаю за робочий стіл. Загружаю LBP2,  затем Orbitron и логгер Log4OM.  В окремому вікні відкриваю скрипт-блокнот супутників (у самому низу цієї сторінки:-) та екран активності супутників. Вони дуже часто бівають потрібні, не тримати ж все в голові :-)  А ще супутники мають кілька назв, ті що дають вдома, за номером Амсат і за старою кваліфікацією Амсат. А частоти то позначені за назвою :-) Тож без блокнота-довідника не обійтися Після перевірки того що все працює складно, запускаю розрахунок орбіт в Орбітроні. 
        Оскільки супутники, особливо аматорські, часто схильні до неконтрольованого обертання, сила сигналу може змінюватися з періодом від півсекунді до кількох секунд. Гучність теж, причому від нуля до максимуму. Ось так виглядає постійний за потужністю передавача сигнал супутника FunCube-1 на землі.

         Легко можна пропустити або частину позивного або частину WW локатора. Ну чи просто флаттер завадить. Тому я постійно тримаю напоготові диктофон і якщо почав зв'язок, то диктофон включаю.  Це софт Audacity. Пізніше запис допоможе мені розібрати чи позивний чи локатор чи щось інше. А на випадок відмови будь-якої частини апаратно-програмного комплексу (тобто всього того, що я тут нагородив:-), тримаю окремий приймач на ноутбуці. Його видно на фотографії зліва.
Якщо є супутники з хорошими орбітами, є час у зоні радіовидимості більше 5 хвилин і кут місця більше 10 градусів (для мого розташування), я пітаюся кликати. Навіть якщо нікого не чую. Часто так поводяться всі: всі слухають порожній єфір, хоча можна проводити зв'язки :-) Для цього я використовую телеграфний ключ з пам'яттю. Включаю СQ і дивлюся на всі боки від свого сигналу. Ефект Допплера сильно ускладнює життя і іноді кореспондент може покликати в 5, а то й 10 кілогерцях осторонь.
     Коли летить кілька супутників, я не лінуюся перемикатися між ними, хоча це вимагає перемикання в ручному режимі в логері – потрібно міняти ім'я супутника. Для тих кому все одно в якій моді працювати можна не перемикати рід роботи. Часто телеграфіста звуть у SSB і навпаки. А при перемиканні, наприклад, з CW в SSB можна легко втратити кореспондента. Це тому, що зв'язок потрібно проводити максимально коротко: того і дивися зв'язок не вдасться закінчити. При цьому потрібно домовлятися який модою зв'язок занести до журналу.
      Якщо між супутниками через які можна проводити зв'язок утворюється великий інтервал, я намагаюся приймати телеметрію з супутників, які в зоні видимості зараз. Це також може бути дуже цікаво.Іноді навіть цікавіше, ніж звичайний зв'язок. Для цього потрібно уважно подивитися частоти маяків і телеметрії супутників, що пролітають у скрипті-блокноті внизу цієї сторінки.     Пізніше я розповім як можна дешифрувати рядки телеметрії, а поки що продовжимо тему. При зв'язках на УКХ вважається добрим правилом обов'язково передавати свій 6-ти значний локатор. Багато з нас звикли до 4-х значних. І в контестах, і в польових днях. Але це некоректно. Багато хто збирає WW локатори і часто навіть малі. Тому рапорт та локатор. Якщо чути добре та стабільно, можете передати ім'я або навіть побалакати. Але зазвичай так не де роблять.
  При завершенні зв'язку, перед тим як натиснути "ВВЕДЕННЯ" уважно подивіться на вікно логера: чи правильно відзначений вид молдуляції, тип транспондера ім'я супутника.
  Якщо у вас є недалеко розташована і дуже висока точка, наприклад сусідська 10-ти поверхівка з вільним доступом на крішу, то це може бути позиція переважна домашній. Тоді берете ноутбук (або блокнот і олівець), ходиболтайку і антену 3(145)+5(430) з ручним приводом. Компасом буде додаток у смартфоні. Кут місця визначатимете на око. У такому разі умови зв'язку будуть набагато кращими. При прольоті супутника з FM транспондером ви встигатимете провести з десяток зв'язків. Просто тому що краще позиція і бистріше можна керувати антеною. Поляризацією, до речі, також. Ось так швидко щойно пройшло QSO через транспондер американського сегменту МКС з UR9MS 
Є готове промислове і дуже гарне рішення.  І до речі буде робити с землі  

Це антенна красациця Arrow   Купив би собі, але грошей не вистачає.


© Copyright 2011-2021 UY2RA,    All rights reserved.    Все права защищены.    Пожалуйста уважайте их. Использование материалов c этого сайта разрешается только с указанием АКТИВНОЙ ссылки на этот сайт.

FREE & OPEN UKRAINIAN HAM  RADIO  BANNERS NET