Ежедневный радиожурнал со звуком. Иногда с юмором. Всегда с картинками

Доставка квітів Чернігів

20.09.2022

SAT посиденьки

Несподіваному другу присвячується

    Виявляється те, що я пишу - читають :-) І навіть більше того, іноді трапляється те, що в народі називають feedback :-). З деякими читачами навіть встановилися неформальні стосунки, які мене тішать. Виявилось, що я можу бути корисним іншим. Хоча б у частині збереження часу на експерименти, які проходять успішніше з урахуванням мого, не завжди позитивного досвіду, про який я тут пишу :-).
        І ще виявляється, що можна познайомитися з людьми, досвід яких не поступається твоєму, тільки в інших сферах нашого неосяжного радіоаматорства. Спілкуватися з ними подвійно приємно, оскільки думка у такому разі пливе у двох напрямах. Іноді за невдалі пости перед людьми стає соромно, хочеться їх переписати. Ну чи написати інакше. Час іде і вже на багато речей я дивлюся іншими очима. Коротше я спробую переписати цикл матеріалів по супутниковому аспекту нашого радіоаматорства. Оскільки я став старий і вже нікуди не поспішаю, описувати все буду докладно, з об'ясненнями та повчаннями :-)
          З цього року починає здаватися, що інтерес до космосу падає. Ще кілька років тому будь-який університет вважав своїм обов'язком запустити хоч маленький кубесатик, а сьогодні навіть просунуті лабораторії практично нічого не роблять у цій галузі. Як кажуть бебі бум пройшов і прийшли брудні пелюшки. Хотів сказати памперси, але речення вийшло таким вульгарним, що доводиться використовувати слово з лексикону наших бабусь. Пелюшки - це такі шматки м'якої тканини, в які раніше завертали немовлят. Усічений аналонг - памперси. Вони обслуговують тільки філейну частину тіла, тоді як пелюшки покривали всього малюка.
     Ви запитаєте : причому тут пелюшки, і я відповім: радіоаматорські (та декiлька іншіх, до речі, теж) супутники як дитячі іграшки: дуже яскраві, цікаві й абсолютно марні. На відміну від комерційних супутників, які востребувані, за них платять гроші, вони приносять величезну користь, наприклад GPS або супутники зв'язки. З цієї причини зараз практично немає нових аматорських супутників, а запущені раніше занепадають.
     Отже теза перша: з урахуванням того, що навіть найакуратніші радіоаматори карток за зв'язки через супутники майже не посилають, ви повинні знати, що всі ваші зусилля в цій частині будуть витраченним часом на чистий інтерес. Хіба колись потім, за кухлем пива у своїй компанії (тих, хто розуміє :-) недбало відпустіть через плече: а у мене DXCC via SAT :-)  То що там такого цікавого, що сотні радіоаматорів прислухаються до космічного галасу, сподіваючись почути, прийняти рапорт, декодувати технічну інформацію з супутника тощо? 
   По-перше, цікаво тим, що на УКХ зазвичай зв'язку на такі відстані не вдаються. За рахунок високого розташування супутника, а він є репітер, дальність зростає до інтересів DX mans :-) Прикиньте, США на 144! ? По-друге, зв'язок на УКХ вимагає кілька складніших антенних систем, поворотних пристроїв, приймачів та інше, що може бути підставою для гордості радіоаматора своїм апаратним вузлом. По-третє, для того щоб прийняти телеметрію з супутника працюючого, наприклад, в діапазоні 1290 мГц і використовує крім кодування даних телеметрії ще й GMSK зі швидкістю 9600 доведеться почитати трохи спеціальної літератури, що значно розширить ваш кругозір.  Але переважна більшість радіоаматорів використовує супутники як багатомодові орбітальні репітери. Хто працює телеграфом, хто SSB, хто FM, якщо не виходить інакше... 


     Для стартових зв'язків годяться найпростіші спрямовані антени типу 3(144)+5(430) та звичайні міські ходиболтайки типу Baofeng. Працювати можна прямо з землі, аби перед антеною не було будівель, дерев або будь-яких інших перешкод, що послаблюють сигнал. На сьогоднішній день на орбітах літає безліч супутників, що дозволяють проводити зв'язки та приймати телеметрію всіма відомими типами модуляції (способами формування сигналу) для того, щоб будь-який бажаючий міг вибрати для свого першого зв'язку супутник, радіо та антену(и).
Якщо не бути жадібним і питатися спілкуватися тільки з супутниками, що пролітають прямо над вами, то можна обійтися навіть такою простою двоєлеметною антеною, модифікацією ігбітерів. А може и полною версиею - https://antenn eggbeater
Дали буде. 
© Copyright 2011-2021 UY2RA,    All rights reserved.    Все права защищены.    Пожалуйста уважайте их. Использование материалов c этого сайта разрешается только с указанием АКТИВНОЙ ссылки на этот сайт.

FREE & OPEN UKRAINIAN HAM  RADIO  BANNERS NET