Ежедневный радиожурнал со звуком. Иногда с юмором. Всегда с картинками

Доставка квітів Чернігів

23.09.2022

SAT посиделки 4

      Ну от ми наточили свою техніку та готові до радіоаматорської роботи з космічними об'єктами. Але де і що слухати? Якщо в двох словах, то інтерес представляють радіозв'язки через транспондери супутників включаючи пакет радіо, робота відбитим від Місяця сігналом, а також прийом телеметрії та зображень з супутників. Перше та головне питання де і коли? Відповісти на перший неможливо без відповіді на другий :-) Це коли ми сидимо за радіо і думаємо: чого б такого зробити поганого?:-) А якщо ми маємо певну мету, наприклад, прийняти телеметрію з арабського супутника Nayif, то тоді ми спочатку повинні вирахувати коли він буде в нашій зоні видимісті. В обох випадках ми спочатку визначимо коли супутник буде доступний у нашій локації. 
      Для розрахунку орбіт супутників ми використовуємо програму Орбітрон. У постах раніше я писав де її знайти, але не розповідав як її встановлювати. Не буду вдавати з себе розумника і піднімати пір'я на хвості типу без мене б не здогадалися, швидше за все здогадалися б, але не відразу. Справа в тому, що програма регулярно підвантажує оновлення корекції орбіт супутників, а Windows дуже не любить, коли програми намагаються чогось записати на диск С:. Tобто її краще встановити на інший диск, наприклад D:. Тоді при оновленні файлів Віндовс не заперечуватиме і процес не вимагатиме вашого втручання. 
      І друге - відразу ж, до першого запуску Орбітрона, в цю ж папку слід встановити DLLку яка буде передавати дані від Орбітрона до трансівера(ам). Я рекомендую WISPDDE.  Розпакуйте архів у ту саму папку, куди встановили Орбітрон. Наприклад E:/Orbitron/wispdde При першому запуску Орбітрона, точніше при першому зверненні до модуля керування частотою, програма попросить вказати де лежить плугін.
   Вказуєте шлях та натискаєте кнопку запуску драйвера. У вікні можна зробити установки трьох окремих частин: лінк на сам модуль, це Орбитрон, далі налаштування ротатора, протокол і адресу порту, і власне САТ, зв'язок з трансівером.  См. SAT посиденьки 3
   Але ще до цього програма запитає чи оновлювати дані TLE. TLE є два рядки даних для корекції орбіти космічного тіла. Звичайно ви погодитеся і далі вибираєте Налаштування, оновлення TLE, із сайту selestrake і натискаєте значок земної кулі з блискавкою.
Потім "Застосувати" та перевірте дату створення файлів у папці Е:/orbitron/tle/ Вони повинні бути датовані днем ​​останнього оновлення. Тобто сьогодні. Але коли ви завантажите файл amateur.txt і спробуєте знайти (у правому вікні Орбітрона) улюблений супутник, його там може не виявитися :-( Справа в тому, що через велику кількість супутників вони розбиті на категорії: аматорські, кубесати, наукові, метеорологічні, видимі тощо. Але ми можемо легко зібрати улюблені супутники у свій файл, наприклад, mysat.txt.
       Для цього акуратно скопіюємо дані TLE (два рядки) по кожному улюбленому супутнику у свій файл mysat.tx і збережемо його в ту саму папку. Тоді його можна буде завантажити на ім'я і Орбітрон оброблятиме дані тільки про супутники, які ми вибрали. Потім кнопкою "Завантаження TLE" вибираємо свій файл і вже тоді ставимо галки вибору бажаних до розрахунку супутників. Я роблю простіше. Переважна більшість цікавих нам супутників перебувають у двох файлах: amateur & cubesat. Я просто копіюю зміст файлу amateur.txt у файл cubesat.txt і завантажую модифікований файл cubesat.txt. Майже всі супутники в купі :-)
        Тепер можна перейти до загальних параметрів. Більшість із них налаштовані за умовчанням і змінювати їх не потрібно. Наприклад, пункт меню "Головне". Зрозуміло, що ми хочемо знати, що зараз, що час місцевий, а не за Грінвічем. У пункті "Відображення" потрібно забрати зайве, щоб очі не розбігалися. Дуже уважно потрібно поставитися до налаштувань "місце", оскільки від цього залежатиме точність розрахунків. У назві "місто" краще поставити символ плюсіка,  точки чи зірочки, щоб займав якнайменше місця на карті. Введіть свій локатор і обов'язково висоту над рівнем моря.
   У налаштуваннях розрахунку встановлюємо практичні параметри: на один день вперед, освітлення не потрібно, висота Сонця по барабану, а висота супутника в залежності від того, наскільки у вас відкритий горизонт. Я живу в лісі та антена на землі, тому супутники з кутом місця менше 10 градусів я просто не почую. Головне розраховувати все для "Відомих", а чи не для всіх.
   У пункті меню "Ротор/Радіо", вперше викликавши супутник на ім'я, можемо внести його частоти Uplink-Downlink і програма запам'ятає їх, що дуже зручно. Інакше щоразу доведеться користуватися додатковими вікнами - скриптом-блокнотом або взагалі іншим сайтом. На цій же закладці вмикаємо та вимикаємо WispDDE, тобто управління ротором и радіо.
      Далі в правому стовпчику вибираємо супутники, які представляють для нас інтерес і натискаємо "Розрахунок". Програма пошуршить і віддасть нам рядки з яких ми можемо дізнатися коли прилетить супутник, який саме, який на нього азимут і кут місця, відстань і т.д. Переключившись у закладку "Ротор/Радіо" можемо включити комп'ютерне керування поворотом та трансівером.
      Багато інших некритичних налаштувань можна знайти в рядку іконок керування на закладці "Головне" (меню). Але користуватися ними слід обережно і робити тільки те, у чому впевнені. Ну щобі не бентежити уми... :-)  Далі буде.
© Copyright 2011-2021 UY2RA,    All rights reserved.    Все права защищены.    Пожалуйста уважайте их. Использование материалов c этого сайта разрешается только с указанием АКТИВНОЙ ссылки на этот сайт.

FREE & OPEN UKRAINIAN HAM  RADIO  BANNERS NET