Ежедневный радиожурнал со звуком. Иногда с юмором. Всегда с картинками

Доставка квітів Чернігів

22.09.2022

SAT посіденьки 3

   На жаль, перераховане в попередніх інструкціях ще не все:-( Рано чи пізно підніметься питання про збереження даних за зв'язок. Чи то вам прийде QSL картка, чи то ви самі захочете порахувати скільки у вас країн через супутники, так чи інакше потрібен логер , який був би добрий і на УКХ та на супутниках, але ми не хочемо вести логи окремо на КВ та УКХ тому пошукаємо щось універсальне.
   Але як тільки ми почнемо перераховувати те, чим відрізняються (у логері) зв'язки через супутники від звичайних, скажімо на сороківці, стане зрозуміло, що більшість логерів нам не годяться. Не претендую на істину в останній інстанції, але висловлю крамольну думку про те що або ми точно втрачатимемо інформацію про зв'язки, чи це буде логер Log4OM :-)   
          Для реєстрації зв'язків на КВ зазвичай достатньо данних дата-час, позивний, мода, діапазон. Ну, може, ім'я оператора або, скажімо, інформація про QSL. Для супутників важливо зберегти ще i тип проходження, назву супутника, який транспондер (вгору чи вниз) тощо. Додати сюди його автоматичний апдейт логів на ClubLog, LOTW і навіть QRZ.com і ви погодитеся що це краще ніж logEQF або навіть log32. Втім зрозуміло, що вибір за вами.
    І тепер виникає питання розшарування СОМ порту(ів). Обіцяний матеріал Orbitron ще не надходив, а потреба комутації СОМ порту трансівера і лога (САТ) вже є. Як правило, лог, в якому ви вже працюєте, вже з'єднаний з трансівером. І ви знаєте що таке 2R :-) Зі супутниками ми працюємо не просто сплітом, а кросбендом. Отже нам потрібно щоб єдиний (у нашому випадку TS2000) СОМ порт працював з логом, орбітроном (точніше його модулем корекції ефекту Допплера ) і це все для двох діапазонів (крос бенд).
    В кого хочеш голова закружлятиме... Є кілька шляхів вирішення цього завдання. Перший, найлаконічніший, розшарити власне СОМ порт трансівера за допомогою будь-якої софтини віртуальних СОМ портів, типу Virtual Serial Port Emulator. У принципі працює, але глючить щодо передачі команд від WispDDE до гетеродинів. Для того щоб не глючило, потрібно виправити установки за замовчуванням - подавати команді в порт потрібно із затримкою більше двох секунд. В установках WispDDE у мене стоїть 3 сек.  Інакше багатозадачна Віндовс не встигає відпрацьовувати переривання і команда у трансівер просто не потрапляє. Можна також використовувати драйвер LBP2, хоча його налаштовувати набагато складніше. І ще складніше налаштувати SDC, але він набагато коректніший, може тому що платний. Read more = https://gosh-radist.blogspot.com/log4om.html
      Таким чином опишемо процес з'єднання логера, трансівера та Орбітрона в одну систему, при якій проводити зв'язки через супутники буде комфортно. Запускаємо LBP2 та з'єднуємо його з реальним трансівером. У нашому випадку Rig Port це Kenwood TS2000 з апаратним СОМ портом сом7. Тепер потрібно прописати відомі порти LBP2: прописуємо сом5 (а він уже віртуальний) для з'єднання з DDE модулем Орбітрона та сом17 (теж віртуальний) для з'єднання з логером Log4OM. Після цього натискаємо відповідні кнопки Create
    Запускаємо програму Log4OM і переходимо до налаштувань його CAT. Це добре знайома нам латка Оmni-Rig. Прописуємо для зв'язку з комп'ютером Kenwood TS2000 СОМ порт 17 (віртуальний, його ми призначили в LBP2). Як тільки ми його прописали, в логері подаємо команду на з'єднання і в логері з'являються частоти діапазонів ап і даун.


       Переходимо до налаштувань власне Орбітрона. Для початку пропишемо СОМ порт ротатора. У нашому випадку G5500 з реальним портом сом3. Для керування частотами прийому та передачі трансівера з боку Орбітрона (а вони різні), прописуємо керування на СОМ5 (він віртуальний, ми його вибрали в LBP2). ОБОВ'ЯЗКО встановлюємо Сommand Delay 3000. Пам'ятаємо, що багатозадачність Віндовс не бездоганна.
              В Орбітроні для перевірки попереключаємо супутники з інтервалом в 3-4 секунди. У нас повинні спрацювати реле зміни діапазонів у трансівері та поворотному пристрої. Простежте, щоб частоти і моди в трансівері виставлялися коректно, а ротатор рухався в потрібному напрямку. У вас може бути інша конфігурація, наприклад трансівер FT847, а поворотний пристрій Альфа Спід, і Логер може бути інший, але технологія описана вище в першому наближенні буде працювати скрізь. 
     Є ще один хороший варіант - два окремі трансівери зі своїми антенами. Працюють незалежно, дуже зручно з погляду оперативності. Орбітрон з модулем корекції ефекту Допплера підтримує лише жорстку зв'язку частот прийому та передачі. А у випадку із двома трансіверами ви можете працювати як хочете. Кореспондент не завжди може витримувати збіг частот прийому передачі, у такому випадку варіант з двома трансіверами краще. Але дорожче :-( Якщо все ОК, можемо трохи відпочити :-)  Дали буде.

© Copyright 2011-2021 UY2RA,    All rights reserved.    Все права защищены.    Пожалуйста уважайте их. Использование материалов c этого сайта разрешается только с указанием АКТИВНОЙ ссылки на этот сайт.

FREE & OPEN UKRAINIAN HAM  RADIO  BANNERS NET