Ежедневный радиожурнал со звуком. Иногда с юмором. Всегда с картинками

25.05.2022

"Arduino" - це дуже просто 3


 Я сподіваюся, що після огляду доступного озброєння (див. попередні серії:перша и друга) у вас з'явилося розуміння того, що можна зробити з цими (на базі цих) чудовими платами. Давайте підсумовуємо отримані знання. Маючи комп'ютер у якого велика кількість вхідних портів, вихідних портів, причому аналогових у тому числі, можливості підключення різних датчиків, потенціометрів, енкодерів, дисплеїв та реле, i найголовніше, доступний інструмент програмування, гріх не спробувати використати ці можливості в якомусь домашньому проекті. Якщо відкласти " на потім " ознайомлення з поняттями змінних, глобальних змінних, функція і операторів, стає можливим сформувати " своїми словами " те, що хотіли б доручити комп'ютеру. У першому наближенні можна назвати алгоритмом :-) Краще на прикладах. Зрозуміло, що не складних.
Наприклад. Кондиціонер в акваріумі. Проблема у наступному. Наявні у продажу нагрівачі мають термодатчик і взимку, коли температура води нижче (приблизно) 24 градуси, він включається. Щойно температура води перевищить позначку 24 градуси, нагрівач відключиться. Але прийшло літо і температура на вулиці, а отже і в акваріумі, піднялася до 26 градусів. Наш нагрівник на ситуацію ніяк не впливає. Він може тільки підігріти воду:-( Рибкам некомфортно, а для деяких взагалі стрес! Ми знаємо як з цим боротися: над поверхнею води встановлюємо та включаємо звичайний вентилятор, наприклад, від блока живлення комп'ютера. Тільки його потрібно вимикати, коли температура води опуститься до 24 градусів! А це коли? Щоб не стояти над акваріумом з вимикачами в руці, доручимо цю роботу комп'ютеру.
 Спочатку формулюємо завдання у загальному вигляді: за допомогою контролера Ардуїно, датчика температури, нагрівача та вентилятора стабілізуємо температуру в акваріумі в районі 24 градусів Цельсія цілий рік. З другого краю етапі деталізуємо алгоритм: якщо температура опускається нижче 24 градусів - включаємо нагрівач (реле 1). Він працює доти, доки температура не підніметься до 24 градусів. Тоді він вимикається. Якщо температура не змінюється, жодного пристрою не вмикається. Якщо температура піднімається вище за 24 градуси - включаємо вентилятор (реле 2). Він працює доти, доки вода не охолоне до 24 градусів. По хорошому тут треба б згадати поняття гістерезиса, але оскільки температура води в акваріумі швидко не змінюється, у певному сенсі вона і перешкоджатиме швидкому включенню-вимкненню пристроїв навколо температури 24 градуси. Оцінюємо можливості та потреби.
   Датчик температури води потребує 1 аналогового входу. Є на будь-якій платі Ардуїно. Два логічні виходи для включення реле нагрівача та вентилятора є на платі будь-якої Ардуїно і плюс є спеціалізований модуль на 2 реле якраз для Ардуїно. За принципом необхідно і досить можна зробити висновок, що для цього проекту підійде будь-яка з плат Ардуїно: починаючи з найпростішої Нано і закінчуючи (з надлишком) Мега 2560. І навіть якщо ми захочемо ввести в проект дисплей, то все одно потреби не зміняться. На дисплей можна виводити температуру води, якщо використовувати ще один датчик температури (аналогових входів достатньо), то і температуру повітря в приміщенні, де стоїть акваріум. На дисплеї можна також виводити статус пристрою - нагрівання, очікування або охолодження. Але це швидше сервісні зручності, що принципово ніяк не змінюють роботу пристрою.

Далi буде
© Copyright 2011-2021 UY2RA,    All rights reserved.    Все права защищены.    Пожалуйста уважайте их. Использование материалов c этого сайта разрешается только с указанием АКТИВНОЙ ссылки на этот сайт.

FREE & OPEN UKRAINIAN HAM  RADIO  BANNERS NET