Ежедневный радиожурнал со звуком. Иногда с юмором. Всегда с картинками

21.05.2022

"Arduino" - це дуже просто 2

Настав час зняти обгортку з цукерки :-). На фото плати найпопулярніших моделей Ардуїно – одна з найменших Ардуїно Нано та середня – Ардуїно Уно. Але незалежно від формфактора кожна Ардуїн містить, як правило, кілька вузлів. Не всі з них нам знадобляться відразу, але про всяк випадок розглянемо їх хоча б кількісно :-)


1. Вузол живлення. Взагалі-то будь-яка з Ардуїн живиться USB кабелем, по якому ж і підключається. Але, по-перше, через захист на плату буде поступати напруга менше, ніж 5 вольт, а, по-друге, якість цього харчування може бути невисокою. Тому на борту, як правило, є роз'єм зовнішнього живлення 7-9 вольт, після якого стоїть стабілізатор на 5,6 вольта, після якого (через діод, тому й 5,6 вольта) вже слідує шина живлення плати 5 V. На платі стоїть ще один стабілізатор на 3,3V.
До живлення плат слід підходити з обережністю. Насамперед слід зазначити, що після налагодження скетчу (це текст програмного модуля для Ардуїно), плата йде в самостійне плавання і не завжди зручно запитувати її від USB роз'єму. Найчастіше саме так, бо ще треба отримувати від плати доповіді, але не завжди так. Для невеликих проектів з невисоким енергоспоживанням дуже зручний роз'єм 7-9 V. Але слід бути дуже уважним із споживаними струмами. Внутрішній стабілізатор безпечно використовувати при струмі споживання всім пристроєм менше 50 мА. Якщо більше - можна спалити стабілізатор і тоді, хоча найчастіше плата залишається "живою", її доводиться запитувати напругою 5 V, що подається прямо на системну шину живлення. При цьому не працюватиме індикатор подачі живлення, що незручно. І тепер у нас немає захисту від перенапруги :-( На багатьох платах є перемикач (джекер) за допомогою якого можна перемикати плату на харчування не 5 вольт, а 3,3 V. Причини, як правило, дві: менше споживання і з'являється можливість живлення однієї секцією літієвого акумулятора 3,7 вольта.

2. Вузол цифрових входів/виходів. Цифрових тому що вони не можуть змінювати напругу як аналоговий каскад: тільки логічні рівні "нуль" або "одиниця", це зручно для обробки сигналів з кнопок або керування зовнішніми реле, але для пропорційного керування, наприклад сервопривід керма висоти у авіамоделі, не підходить. Кожен може бути входом, і може бути виходом. Ну і, для того щоб бути точним, слід визнати, що деякі з них можуть керувати вихідною напругою за допомогою ШІМ. Але це скоріше виняток, ніж правило.

3. Вузол аналогових входів. Їх найменше і насправді це входи комутатора, який по черзі підключає їх до внутрішнього АЦП. Але в результаті плата "уміє" читати плавно змінюєщуюся напруга і так само, за допомогою ШІМ, може формувати на цих виходах аналогові сигнали. Ну майже :-) Для порівняння напруг, що надходять, із зразковим, є окремий пін зі стабілізованою опорною напругою. Можна, наприклад, відстежувати кут повороту потенціометра, або читати значення напруги датчика температури і т.д.


3. Вузол зв'язку. Це два піна RX та TX працюючі за протоколом RS232 але тільки TTЛ рівня. Увага! Безпосередньо підключати до СОМ порту не можна! Тільки через перетворювач рівнів. Використовується для підключення до "великого" комп'ютера для заливки "скетчу" та виведення на екран повідомлень. Але може використовуватися і за прямим призначенням: чимось управляти як порт СОМ. Наприклад подавати команди зміни частоти та потужності в трансівер, маніпулювати з передачею Азбуки Морзе та інше в автономному beacon   - https://hammania.net/index.php/shack-ham-soft/forum/radiomayak-na-arduino

4. Роз'єм ICSP служить для службового спілкування з мікроконтролером, для зміни бінарного коду самого мікропроцесора та ін. Для початкового рівня складно, тому про нього пізніше.
 
   Як бачимо набір функцій які можна реалізувати з таким чіпсетом дуже великий, незважаючи на мінімальні розміри та споживання.  Саме така комбінація можливостей робить проект Ардуїно набагато "людянішим" і практичнішим за великі РС і пояснюється така популярність Ардуїно. Мікроконтролер – у маси!

© Copyright 2011-2021 UY2RA,    All rights reserved.    Все права защищены.    Пожалуйста уважайте их. Использование материалов c этого сайта разрешается только с указанием АКТИВНОЙ ссылки на этот сайт.

FREE & OPEN UKRAINIAN HAM  RADIO  BANNERS NET